ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM NA PRZYKŁADZIE ZASTOSOWANIA MATERIAŁÓW POLISACHARYDOWYCH W OCZYSZCZANIU WODY
Słowa kluczowe:
zarządzanie środowiskiem, analiza cyklu życia, oczyszczanie wody, materiały polisacharydowe
Streszczenie
Ocena cyklu życia produktu jest jednym z elementów jego zarządzania. Warunki, w jakich nowy produkt jest projektowany, produkowany, sprzedawany i poddawany recyklingowi, zmieniają się z czasem. Dlatego te etapy cyklu życia produktu powinny być zarządzane w sposób ciągły.
Na co dzień ludzie używają różnorodnych materiałów polimerowych, które pod koniec życia mogą zanieczyścić środowisko. Jednocześnie jednak materiały te można również wykorzystać do jego oczyszczania. Tradycyjnie to syntetyczne polimery są jednym z materiałów używanych do oczyszczania wody. Obecnie naukowcy poszukują nowych, skuteczniejszych, bardziej ekologicznych i korzystniejszych ekonomicznie metod oczyszczania wody. Uznano, że tradycyjne materiały stosowane do oczyszczania wody modyfikować można polisacharydami, np. celulozą, skrobią, chityną lub chitozanem. Wymienione polisacharydy pochodzą z zasobów naturalnych i posiadają właściwości przydatne w procesach oczyszczania wody, m.in. podczas odsalania i filtracji przez membrany, a także w zastosowaniu jako środki do dezynfekcji wody. Te naturalne polimery są nietoksyczne, kompatybilne w stosunku do środowiska naturalnego i jednocześnie niedrogie. Jednak ich właściwości mechaniczne są dość niskie. Korzystne jest zatem stosowanie ich jako modyfikatorów polimerów syntetycznych, materiałów nieorganicznych lub nanocząsteczkowych. Zatem materiały polisacharydowe wpływają na jakość środowiska wodnego poprzez oczyszczanie wody.
W niniejszym artykule przeglądowym omówiono zastosowanie materiałów polisacharydowych do oczyszczania wody zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania środowiskowego.
Agnieszka PIOTROWSKA-KIRSCHLING, Joanna BRZESKA
Uniwersytet Morski w Gdyni, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa,
Katedra Towaroznawstwa Przemysłowego i Chemii